Üyelerimize Önemli Açıklama

Değerli İKMİB Üyelerimiz,

Kıymetli İhracatçılarımız,

Bugün, sektörümüzde son dönemde gündeme gelen bazı konularla ilgili sizleri bilgilendirmek üzere karşınızda bulunuyorum.

Birçoğunuzun bildiği gibi İKMİB Başkan adaylığını açıklayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu birliğimize ve şahsıma yönelik bazı ithamlarda bulunuyor.

Bu ithamları hiç de etik olmayan bir şekilde; başkanı olduğu vakfın yani PAGEV’in imkan ve kaynaklarını kullanarak siz değerli ihracatçımıza ulaştırmaya çalışıyor. PAGEV Genel Sekreteri imzalı gönderilen mektuplar, PAGEV logolu zarflarda gönderilen seçim broşürleri bunun kanıtıdır.

Değerli meslektaşım gelelim ithamlara,

1. ASTRONOMİK AİDATLARA SON VERECEKMİŞ!

Eroğlu, aidatların astronomik olduğunu ve bunu kaldıracağını iddia ediyor. İhracatçı birliklerine üyelik, ödenen aidatlar, birliklerin TİM’e katkısı...

Bunların tamamı kanunla belirlenir ve Ekonomi Bakanlığımız eliyle yürütülür.

Dolayısıyla kimse kendi isteğine göre aidat alamaz, aidat bedeli belirleyemez, aidat bedelini yükseltip indiremez.

 

2. TÜRK İHRAÇ ÜRÜNLERİ FUARI DÜZENLEYECEKMİŞ!

Bilmeyenler için bir kere daha söyleyelim;

İKMİB, Kimya sektörünün çatı kuruluşudur.

İhraç Ürünleri Fuarı gibi Genel Katılımlı fuar düzenlemez.

İKMİB sektörel fuar organize eder, sektörel fuarlara katılır.

2017 yılında 10 adet sektörel fuar organizasyonuna katılım sağlanmıştır.

2018 yılında ise bu sayı 18 olarak planlanmıştır.

 

3. URGE PROJESİ YAPACAKMIŞ!

Yalnızca İKMİB 2017 yılında 10 adet URGE Projesi bitirip yürürlüğe koymuştur.

Bir o kadar da projesine başlanılmıştır. Bu arkadaşlarımız istiyorlarsa gelsinler onlara da yardımcı olalım.

 

4. ANKARA’YA OFİS AÇACAKMIŞ!

TİM Bünyesinde 61 adet birlik var; bunların tamamının Ankara’ya irtibat ofisi açmak istemesinin yaratacağı kaosu düşünebiliyor musunuz?

Ayrıca Ankara’ya filan gitmenin gereği yok. Ekonomi Bakanlığımızın hali hazırda Dış Ticaret Kompleksimiz içerisinde 1.510 metrekarelik büyük bir irtibat ofisi var, 70 civarı çalışanı var.

Biz uzun süre evvel Ankara’yı İstanbul’a getirdik.

 

5. İKMİB YÖNETİCİLERİ BUSINESS CLASS UÇUP LÜKS HARCAMA YAPIYORMUŞ.

Yukarıdaki husus TİM VE İHRACATÇI BİRLİKLERİ YÖNETİM KURULU GÖREV SEYAHATLERİ UYGULAMA USUL VE ESASLARINDA düzenlenmiştir.

Buna göre kimlerin hangi ülkelere business class seyahat edebilecekleri bellidir.

Bunun dışında tespit edilen usulsüz bir seyahat var ise onu konuşalım. Yoksa bu bir iftiradır.

Bu arkadaşlar da iftirayı seviyor açıkçası.

 

6. SEKTÖREL TANITIM GRUPLARINI KAPATTIRMIŞ!

Sektörel Tanıtım Grupları kapatılmadı; bu bir kandırmaca.

Aksine sektörel Tanıtım Gruplarının işlerliği ve işlevselliği öylesine gelişmişti ki; Ekonomi Bakanlığımız artık sektörel olmasından ziyade 24 sektörün tamamını içine alan, bütüncül olarak hareket edilmesi gerekliliğini ortaya koyan TÜRKİYE TANITIM GRUBU’nu  12 Ağustos 2017 tarih ve 30152 sayılı Resmi Gazete ile kurdu.

Demek ki; biz ileriyi öngörerek iyi ve faydalı bir iş yapmışız.

 

7. ORDİNO ÜCRETLERİNİ KALDIRTMIŞ!

Güya çaba göstermişler ve Ordino ücretlerini kaldırtmışlar! Daha önce “Hayırlı Olsun” diye defalarca gerçeği yansıtmayan mesajlar yayımladılar.

Biz sizleri uyardık. “Hayır kaldırılmadı” dedik. Nitekim Hükümetimiz Ordino ücretini resmileştirdi ve 150₺ gibi bir ücrete sabitleştirdi.

Şimdi dün söylediklerinin aksine 180 derece dönerek kendi söylediklerini inkar edercesine “Ordino Ücretini Düşürdük” diyorlar...

Hani kaldırtmıştınız?

8. İKMİB İHRACATÇININ SIRTINDAN GEÇİNİYORMUŞ!

İKMİB kimsenin sırtından geçinmiyor. İKMİB ticari bir kuruluş değildir. Para kazanmak gibi bir amacı da yoktur. Aksine kurmuş olduğu ve ihracatçılarımızın uluslararası akreditasyonunu sağlayan RGS Anonim Şirketi dahi karlılık amacı gütmeden ihracatçılarımıza yardımcı olmaktadır.

 

9. İKMİB İÇİ BOŞ PROJELER YAPIYORMUŞ!

İKMİB ne boşa para harcayabilir ne içi boş proje yapabilir. İKMİB Her yönüyle Ekonomi Bakanlığımız tarafından denetlenmektedir.  İKMİB’imizin boşa harcanak dakikası ya da kuruşu olamaz.

Bunu söyleyenler kendi başında bulundukları kuruluşlarının Mesleki Yeterlilik Kuruluşundan 0 (Sıfır) çektiklerini unutuyorlar. Yetkilendirilmiş Sertifika Kuruluşu olmasına rağmen PAGEV 2017 yılı sonu itibariyle tek bir adet sertifika vermemiştir. Tek bir adet sertifika verememiştir... Sektörümüz adına Utanılacak bir durum değil midir bu?

Sonuç olarak, gördüğünüz gibi 5 yıldızlı değişim planı sınıfta kaldı.

 

Değerli Meslektaşım,

Bildiğiniz gibi bu yıl görev sürem doluyor. Ancak PAGEV Başkanı şahsımı arkadan dolanıp başkan adayı olan saygıdeğer bir sanayici ve ihracatçımızı uzaktan kumandayla yönettiğime dair bir iş adamına yakışmayan şekilde sizlere mektup gönderiyor.  Koltuk meraklısı olsaydım iki dönem kuralının çıkması yönünde Anayasa Mahkemesine olumlu görüş bildirmezdim.

Sektörümüzün ve ülkemizin gelişimi için hayatımın birçok alanında fedakarlık yapmış biri olarak;  bundan sonraki süreçte şahsıma ihtiyaç duyulan her noktada var olmaya ve sektörümüzün ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edeceğim.

 

Değerli Üyelerimiz,

Hepinizi Genel Kurul'a beklediğimizi hatırlatmak istiyorum. 

Sizleri saygıyla selamlıyor, işlerinizde başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

 

Murat AKYÜZ

İKMİB Başkanı

 

PAYLAŞ