İKMİB Online İşlemler

                                                                                                                                                                                                                                            

 

Sayın Üyemiz,

İhracat işlemlerinizle ilgili birden fazla uygulama ile yönetilen süreçlerin bir araya toplandığı hızlı ve kolay tek uygulama olan “ONLINE İŞLEMLER” https://www.ikmib.org.tr/tr/onlineislemler.html adresinden 7/24 erişim sağlanabilen güvenli bir yapı olarak hizmetinize sunulmuştur. . Bu uygulamayı kullanarak aşağıda listelenen hizmetlerden faydalanabilirsiniz:

 • Bilgi Güncelleme sayfasında firmanıza ait unvan, adres, iletişim bilgisi, firma temsilcileri ve firma sorumlularını güncelleyebilir, ekleyebilir veya silebilirsiniz. İletişim bilgilerinizin güncel tutulması Birliğimizin yaptığı etkinliklerin ve duyuruların firmanıza ulaşmasını sağlayacaktır.
 • Türkçe dil seçeneğine ek olarak İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Arapça, Rusça, İspanyolca, Almanca, Çince, Japonca olarak 10 dilde Üyelik Bilgi Yazısı alabilir, talepte bulunan müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.
 • Hangi birliğe aktif üyeliğiniz olduğunu gösteren barkodlu ve doğrulanabilir bir belge olan Üyelik Belgesi alabilirsiniz. Söz konusu belge ağırlıklı olarak bankalar tarafından talep edilmektedir. Kambiyo vergisinden muafiyet işlemleri için kullanılmaktadır.
 • Aylıkbazda, GTİP bazında, ülkeler bazında, mal grubu bazında gibi ihracat rakamlarınızı ve istatistiki verilerinizi elde edebilirsiniz. Geçen ayki ihracatınızı, aylık ihracatınızı, toplam ihracatınızı (Seçili yılın başından itibaren), KG birim ürün satış fiyatınızı bu ekrandan görebilirsiniz. Ayrıca ihracatçı olarak veya imalatçı olarak yapılan ihracat değerleri seçeneğini seçebilir ve bu seçilen değere göre ihracat grafiği değişimini görebilirsiniz.
 • Günlük olarak beyanname rakamlarını sistem üzerinden görüntüleyebilir, ihracatçı ve imalatçı firma verilerini kolay anlaşılır bir şekilde takip edebilir ve raporlayabilirsiniz.
 • Basitleştirilmiş gümrük usullerinden faydalanmak üzere Ticaret Bakanlığından «Onaylanmış Kişi Statüsü» alabilmek için firmanıza ait seçili dönemin bilgilerini içeren barkodlu ve doğrulanabilir Performans ve Güvenilirlik Belgesini alabilirsiniz. Belgenin talep edileceği genel sekreterlik ve dönemi seçerek belge alınabilmektedir.
 • Son 3 yılda yapmış olduğunuz ihracatları gösteren barkodlu ve doğrulanabilir 3 Yıllık İhracat Raporu Belgesi alınabilir. Ağırlıkla firmaların kendi konumlarını görebilmek için önem taşıyan bu belge aynı zamanda Yeşil Pasaport hakkı sistemde görünmeyen firmaların Bakanlığa itiraz dilekçelerinde de kullanılmaktadır.
 • İhracat Değeri Yazısı, son beş yılda veya belirttiğiniz tarih aralığında veya ülke bazlı yapmış olduğunuz ihracatları gösteren barkodlu ve doğrulanabilir bir belgedir. Seçilen değere göre belge oluşturulur. Daha detaylı ihracat bilgisi talep eden firmaların edindiği bir belgedir.
 • İhracat Radarı ile ihracatını yaptığınız ürünün nerede güçlü potansiyeli olduğunu görebilir, hedef ülkeniz ile ilgili bilgileri inceleyebilir ve ürününüzün o ülkedeki trendlerini, rakip ülkelerinizi görebilirsiniz.
 • Gümrük müşavirleri ve ihracatçı firmalar olarak vekaletname süreçlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.
 • Yurtdışından alınan ticari talep, fuar, ihale bilgilerini içeren Dış Talepler Bültenine ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize saygıyla duyurulur.

 

 

 

 

PAYLAŞ