Yapı Kimyasalları ve Boya Sektörü - Kolombiya Ticaret Heyeti (24-28 Mart 2020)

Sayın Sektör Temsilcisi,

Latin Amerika pazarı inşaat malzemeleri sektörü pazarı, özellikle Birliğimiz iştigal sahasına giren yapı kimyasalları, plastik borular, boyalar vb ürün grubu 2016-2018 döneminde %15 artarak 16 Milyar $ lık bir hacme ulaşmış durumda Türkiye olarak bu pazara ihracatımız ise çok sınırlı düzeyde kalmaktadır.

Bildiğiniz gibi ihracatımızın büyük bir kısmını yakın coğrafyadaki ülkelere gerçekleştirmekte, olası ekonomik ve siyasi dalgalanmalardan büyük ölçüde etkilenmekteyiz. Bu noktadan hareketle, İKMİB olarak üye firmalarımızın farklı pazarlardaki potansiyelleri de değerlendirebilmesi ve orta-uzun vadeli ihracat stratejilerini geliştirebilmeleri amacıyla 24-28 Mart 2020 tarihleri arasında Bogota-Kolombiya Ticaret Heyeti düzenlemekteyiz.

Söz konusu heyet kapsamında

  • Plastik borular
  • Plastik giderler, mazgallar
  • Plastik esaslı çatı kaplamaları
  • Beton katkı kimyasalları
  • Izolasyon/yalıtım malzemeleri
  • Boyalar ve fırçalar
  • Yapıştırıcılar ve bantlar
  • PVC Pencere ve kapılar

Kategorilerinde faaliyet gösteren 18 firmamız homojen bir dağılım ile heyete dahil edilecek ve heyet katılım masraflarının Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenecek kısmı Birliğimizce önfinansmana tabi olacaktır. (Üyelerimiz destekten peşin faydalanacaklardır).

Buna göre, her bir ürün kategorisinden maksimum 3 firma olmak üzere 18 firmamızın katılımı beklenen programın toplam bütçesi

- İstanbul – Bogota – İstanbul Ekonomi sınıfı uçak bileti

- Bogota Hilton Otelinde 3 gece oda kahvaltı konaklama

- İkili iş görüşmeleri süresince 2 gün salon kullanımı, kahve ve öğle yemekleri

- Bogota Kolombiya’da pazar inceleme ziyareti

- 1.5 gün boyunca ortalama 12 firma ile iş görüşmesi

- Görüşmeler süresince her firmaya özel İspanyolca-İngilizce tercuman tahsisi

- Kolombiya dışında (Meksika, Panama, Peru, Ekvator vb) komşu ülkelerden iş görüşmelerine katılacak alıcıların yol ve konaklama masrafları

 

dahil olmak üzere toplam program bütçesi 6.070$/Firma olarak hesaplanmış olup, İKMİB üyesi firmalar sadece bu tutarın %50 si olan 3.035$ ı ödeyerek programa katılabileceklerdir.

Katılımın sınırlı olduğu ve Kolombiya’ya ilave olarak bölgedeki diğer potasiyel pazarlar Meksika, Brezilya, Arjantin, Şili den alıcıların da katılacağı etkinlikte yer almak isteyen firmalarımızın en geç 31 Ocak 2020 mesai bitimine kadar https://tinyurl.com/bogota-2020 linkinde yer alan formu doldurmaları rica olunur.

Detaylı bilgi ve başvuru için http://www.ikmib.org.tr/tr/yapi-kimyasallari-ve-boya-sektoru-kolombiya-ticaret-heyeti-2428-mart-2020.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Neden Kolombiya?

Kolombiya, hem ülke alım potansiyeli hem de komşu ülkelerdeki alıcıların en rahatlıkla seyahat edebilecekleri bir ortak nokta olması dolayısıyla seçildi.

Kimlerle Görüşebileceğim?

Programa katılan firmalar hedef alıcı sektörlerine uygun olarak yapı marketler, inşaat malzemeleri toptancıları, proje firmaları, mimarlık ofisleri gibi farklı alıcı grupları ile görüşme yapabileceklerdir.

Hangi Ülkelerden Alıcılar Katılacak?

Ağırlıklı Kolombiya olmak üzere Meksika, Panama, Kosta Rika, Peru, Ekvator, Şili, Uruguay, El Salvador, Nikaragua, Trinidad Tobago gibi farklı ülkelerden alıcıların etkinliğe katılması beklenmekte.

Etkinliğin Fuardan Farkı Ne?

Fuarlar yurt dışındaki alıcılara ulaşmak için en etkin kanallardan biri olmasına karşın birçok pazarda profesyonel ve verimli fuar olmaması nedeniyle farklı çözümlere gidilebilmekte. Temelde B2B organizasyonlarını fuarlardan ayıran en temel özellik; fuarlardan farklı olarak nokta atışı hedef alıcılar ile önceden iş görüşme programlarının ayarlanması ve randevulu bir şekilde bu görüşmelerin gerçekleştirilmesi. Üstelik hazırlık süreci İKMİB tarafından yürütüldüğünden çok zahmetsizce etkinliklere katılmak mümkün ve toplam maliyet olarak düşünüldüğünde fuarlara göre düşük bir bütçe ile hem pazarın incelenmesi hem de hedef alıcı kitlesinden firmalarla iş görüşmesi yapılabilmekte.

Birbirleri ile Benzer Ürün Sergileyen Firmalar için Dezavantaj Olmayacak mı?

Kolombiya heyeti için her bir ürün kategorisi için maksimum 3 veya 4 firma alınarak belirli sektörlere yoğunlaşmayı engellemeyi hedefliyoruz. Birbirleri ile benzer üretim yapan firmaların katılım sağlaması dezavantajın aksine avantaj da yaratmakta. Şöyle ki, potansiyel alıcılar ilgilendikleri ürünler ile alakalı birden çok alternatif ile görüşmek istemekteler. Toplantıda sadece Türkiye’den bir ürün sergileyen firma yerine 3 veya 4 firma ile görüşme imkanı olması alıcıları daha çok çekecektir.

Katılım Şartları Neler?

Katılım için firma bazında ilk etapta toplam ücret olan3.035$ ın 1.000$ lık avansını, etkinlik öncesi de bakiye tutarın Birliğimize ödenmesi gerekmekte. Etkinliğe İKMİB üyesi olan, Kolombiya heyeti kapsamında belirlenen ürün kategorilerinde ihracat gerçekleştiren tüm üyelerimiz katılabilir.

Ticaret Bakanlığı Desteği Nasıl Alınacak?

Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan destek İKMİB tarafından önfinasman ile  katılımcılara aktarılacağından Ticaret Bakanlığı desteği peşin olarak alınacak diye düşünülebilir. Ancak, Ticaret Bakanlığı tarafından talep edilen uçak biniş kartları, SGK bildirgeleri gb belgelerin katılımcı tarafından temin edilememesi veya teşviğe aykırı hareket edilmesi durumunda (toplantılara katılmama, son dakika iptal vb) Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanacak destek katılımcı firmadan talep edilecektir.

 

 

PAYLAŞ