Angola Barra Do Dande Serbest Bölgesi Yetkilileri ile İkili İş Görüşmeleri Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan T.C. Ticaret Bakanlığının bir yazısında, T.C. Dışişleri Bakanlığının bir yazısına atıfla, Luanda Büyükelçiliğimizin Angola'nın ilk serbest bölgesi olması planlanan Barra do Dande Serbest Bölgesi'nin kurulmasından sorumlu kamu girişimi “Barra do Dande Development Society”nin (Sociedade de Desenvolvimento de Barra do Dande – SDBD) Yönetim Kurulu üyeleriyle Ticaret Müşavirliğimizin de iştirakiyle bir toplantı gerçekleştirdiği bildirilmektedir. Anılan toplantıda, altyapı ve sanayi tesisleri kurulmasına öncelik verileceği öğrenilen Barra do Dande Serbest Bölgesi'nin tanıtımı ve işbirliği fırsatları için Türkiye ve İspanya'nın hedef ülkeler olarak belirlendiği, bu çerçevede SDBD heyetinin ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmeyi arzu ettikleri belirtilmiştir.

Yazıda ayrıca, Angola Cumhurbaşkanı João Lourenço'nun öncelik verdiği Barra do Dande Serbest Bölgesi Projesi'nin 5.465 hektar alan üzerine inşa edileceği ve ihale sürecinin 15 Kasım 2022 tarihine kadar devam edeceği, ana paydaşlar arasında Ulaştırma, Ekonomi ve Planlama, Maliye ile Doğal Kaynaklar, Petrol ve Gaz Bakanlıkları ve kamu petrol şirketi Sonangol'ün bulunduğu, projenin gıda ve enerji güvenliği ile ekonomik ve endüstriyel gelişmeyi sağlamayı amaçladığı, bu kapsamda sanayi kompleksinin yanı sıra akaryakıt depolama alanı, bitkisel yağ rafinerisi, tahıl deposu, doğalgaz depolama tesisi ve elektrik santrali inşasını içerdiği hususlarına yer verilmiş olup, projeyle ilgilenebilecek şirketlerimizin muhataplarıyla doğrudan görüşmeler sağlanması için Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından bir etkinlik düzenlenmesinin yararlı olacağı ifade edilmiştir.

Bu kapsamda, DEİK'ten alınan bilgiye göre Joaquim Piedade başkanlığındaki Angola Barra Do Dande Serbest Bölgesi İdaresi yetkilileri ile 3 Kasım 2022 Perşembe günü 10.00-12.30 saatleri arasında aşağıda bilgileri yer alan DEİK Merkez Ofisinde ikili iş görüşmeleri toplantısı tertip edileceği belirtilmiştir. Anılan toplantı kapsamında ilgili serbest bölgenin kurulmasına ilişkin bilgi alışverişinde bulunulacağı, ayrıca altyapı, liman inşası ve yönetimi, konut inşası, filo inşası ve elektrik tesisleri alanlarında iş birliği fırsatlarının ele alınacağı bildirilmektedir.

Bu çerçevede ikili iş görüşmeleri ile ilgilenen firmaların katılım teyitlerini en geç 2 Kasım 2022, Çarşamba günü mesai bitimine kadar aşağıda belirtilen ilgililere e-posta yoluyla iletmeleri hususunda bilgilerinizi rica ederiz.

 

İkili İş Görüşmeleri Adres ve İletişim Bilgileri:

Adres: Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Huzur Mahallesi, Azerbaycan Caddesi Skyland Sky Office No:4 B Blok Kat: 21 - 22 Seyrantepe 34485 Sarıyer / İstanbul

Telefon: (90) (212) 339 50 00 (pbx)

E-Posta: africa@deik.org.tr

PAYLAŞ