ETSG Sektör Duyurusu Hk.

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, ihracatçılarımızın ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde üretimi olmayan ürünlerde askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise tarife kontenjanı başvurularının, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlanmakta olduğu ifade edilmektedir.

Bu çerçevede; hâlihazırda gümrük vergisi askıya alınmış olan eşya listesi ekte sunulmaktadır. AB ithalat değeri 15.000 EUR'nun altına düştüğü için kırmızı ile renklendirilen eşyalar ile yine aynı listede karşısında “UK susp._deletion if no EU27 producer” yazan ve Avrupa Komisyonu tarafından 2023 Ocak döneminde listeden çıkartılması öngörülen eşyalara yönelik olarak 2023 yılından sonra da askıya alma uygulamasının devam etmesinin talep edilmesi durumunda ilgili firmaların en geç 04.03.2022 tarihine kadar T.C. Ticaret Bakanlığına uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Başvurulara ilişkin bilgi, tarih ve formlara https://www.ticaret.gov.tr/ithalat/askiya-alma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi linkinden erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca listede yer alan ürünlerin özel tanımlı olmasından dolayı, GTP'den ziyade ürün tanımlarının incelenip, tanımı karşılayacak ürünlerin üretiminin bulunması durumunda başvuru yapılmasının önem arz ettiği ifade edilmektedir.

 

Bilgilerinize sunulur.

 

Ek: Gümrük Vergisi Askıya Alınmış Eşya Listesi (30 Sayfa)

PAYLAŞ