Kanada Montreal Limanında Kısmi Grev Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan T.C. Ticaret Bakanlığının bir yazısında, Ottava Ticaret Müşavirliğinden alınan ve bir örneği ekte sunulan bilgi notuna atıfla; Kanada'nın ikinci büyük limanı Montreal Limanı'nda görev yapan 1.125 işçinin 9-21 Ağustos 2020 tarihlerinde greve gittiği ve bu nedenle limandaki yükleme, aktarma ve elleçleme işlemlerinde gecikmeler yaşandığı belirtilmektedir. Kanada'nın doğusunda yer alan eyaletlerin dış ticaret işlemlerini olumsuz etkileyen söz konusu grevin sona erdirilmesi konusunda Kanada Kamu İşçileri Sendikası ile Denizcilik İşverenleri Birliği (MEA) arasındaki görüşmeler neticesinde grevin 21 Ağustos 2020 itibariyle son bulduğu ve 23 Ağustos 2020 itibariyle normal çalışma düzenine geçildiği belirtilmektedir.

 

MEA ile Montreal Limanı'nda görev yapan 1.125 liman işçisini temsil eden Kanada Kamu Çalışanları Birliği (CUPE) adlı sendika arasındaki müzakerelerin takip eden 7 ay boyunca devam edeceği ve bu süreçte anlaşma sağlanmazsa, işçilerin yeniden greve gidebilecekleri ifade edilmiştir.

 

Montreal Liman İdaresi tarafından 13 Nisan 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, CUPE adlı sendikaya bağlı liman işçileri, Kanada Kamu İşçileri Sendikası ile Denizcilik İşverenleri Birliğine (MEA) 10 Nisan 2021 tarihinde kısmi grev bildiriminde bulunmuştur. Montreal Limanı, söz konusu bildirime rağmen faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek olup belirli günlerde faaliyetlerine ara verecektir. Buna göre aşağıdaki takvimin izleneceği açıklanmıştır:

  • 13 Nisan 2021 Salı günü saat 18:00'den itibaren, liman işçileri fazla mesai yapmayacaklardır.
  • 17 Nisan 2021 Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere; 17 Nisan 2021 Cumartesi günü saat 07:00 ve 19 Nisan Pazartesi saat 05:59 arasındaki vardiyalar esnasında, liman işçilerinin liman bölgesindeki kargo elleçleme faaliyetleri tamamen durdurulacaktır.
  • 17 Nisan 2021 Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere; 17 Nisan 2021 Cumartesi günü saat 08:00 ile 19 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 07:59 arasında liman işçileri limanda bulunmayacak ve bu tarihler arasında gemi demirleme faaliyetlerine tamamen ara verilecektir.

 

Yukarıda zikredilen durum nedeniyle Cast, Maisonneuve, Racine, Viau, Montreal'deki Logistec terminalleri ve Contrecoeur (kuru yük), CanEst ve Lantic Sugarisimli terminallerde kargo işlemlerinde gecikmeler yaşanacağı belirtilmektedir.

 

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

 

 

Ek: Ottava Ticaret Müşavirliği Yazısı (3 Sayfa)

PAYLAŞ