Türkiye-BAE İş ve Yatırım Forumu Hk.

DEİK'ten gelen bir yazıda, T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 13-14 Şubat 2023 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ni resmi ziyareti vesilesiyle 14 Şubat 2023, Salı günü Dubai’de DEİK ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) koordinasyonunda BAE-Türkiye İş ve Yatırım Forumu gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi’nin de teşrif edeceği İş Forumu’na; Gıda, Tarım, Üretim Makinaları, Sağlık, Medikal, İlaç, E-Ticaret, Dijital Çözümler ve Teknolojiler, İnşaat, Altyapı, Yapı Malzemeleri, Savunma Sanayi, Lojistik, Kozmetik, Finans ve Bankacılık, Bilgi Teknolojileri, Havacılık ve Denizcilik sektörlerinde faaliyet gösteren Türk ve BAE’li firmalarının katılım sağlaması beklenmektedir. 

Birleşik Arap Emirlikleri, 2019 yılı verilerine göre 316 milyar USD ihracat ve 268 milyar USD ithalat hacmi ile Körfez bölgesinin önde gelen ticaret ve yatırım merkezlerinden biridir. BAE’nin dünyadan ithalatında öne çıkan sektörler elektrikli cihazlar, altın ve mücevher, makinalar ve otomotivdir. BAE’nin ülkemiz ile ticari ilişkilerine baktığımızda ise bu sektörlerin başlıca ihraç ürünlerimiz olduğu göze çarpmaktadır.

Körfez ülkelerinin birçoğunda olduğu üzere BAE’de “Abu Dhabi Vision 2040” programı çerçevesinde ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemekte ve bu anlamda Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmaktadır. Ek olarak, Dubai’nin dünyanın en büyük 3. reexport (yeniden ihracat) merkezi olması ve bölge ülkeleriyle Serbest Ticaret Anlaşmalarına sahip olması Türk iş insanlarının başta Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Umman olmak üzere diğer Körfez ülkeleriyle ihracat hacimlerini artırmaları için de cazip fırsatlar sunmaktadır. 

 

Bilgilerinize sunulur.

 

Ek: Katılım Koşulları

PAYLAŞ