Türkiye-Güney Kore STA - 1.1.2020 İtibariyle Gümrük Vergisi Sıfırlanan Ürünler

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünün bir yazısına atfen, ülkemiz ile Güney Kore arasında imzalanmış olan STA'nın 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girmiş olduğu, anlaşmanın yürürlüğe girmesini müteakip iki ülke arasında indirilecek veya sıfırlanacak gümrük tarifelerine ilişkin işlemlerin belirli bir takvim çerçevesinde hayata geçirildiği bildirilmektedir.

Anılan STA çerçevesinde 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle gümrük vergisi sıfırlanan ürünlerin listesi ile anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana gümrük vergisi sıfırlanmış olan ürünlere dair istatistikler ekte yer almakta olup, ülkemiz ile Güney Kore arasındaki STA kapsamında ülkemiz menşeli ihracat ürünlerine sağlanan vergi avantajlarına ilişkin son duruma Bakanlığımız resmi internet sitesinden (https://ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/serbest-ticaretanlasmalari/yururlukte-bulunan-stalar/guney-kore) ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

EK: Gümrük Vergisi Sıfırlanan Ürünler Listesi ve STA Kapsamında Bugüne Kadar Gümrük Vergisi Sıfırlanan Ürünlere Dair istatistikler

PAYLAŞ