Ukrayna'da Faaliyet Gösteren Firmaların Hammadde ve Diğer Üretim Girdileri Temininde Yaşadıkları Sorunlar Hk.

DEİK'ten gelen bir e-postada T.C. Ticaret Bakanlığının bir yazısına atfen, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sayın Yulia Svyrydenko ile 22 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdikleri belirtilmektedir. 

Yazıda devamla, söz konusu görüşmede Ukrayna Başbakan Yardımcısının, çoğunluğu tekstil firmaları olmakla Ukrayna’da faaliyet gösteren ve Rusya-Ukrayna savaşı öncesi dönemde üretim için gerekli hammadde ve üretim girdilerini Türkiye’den temin eden birçok yatırımcının tedarik zincirlerinin işlevini kaybetmesi nedeniyle zarar gördüğünü ve bu firmaların mağduriyetinin giderilmesi için destek beklediklerini ifade ettiği belirtilmektedir.  

Bu çerçevede, Ukrayna pazarında faal olarak çalışan ve hammadde ve diğer girdileri Türkiye’den temin eden, ayrıca, Ukrayna’ya benzer ürünlerin satışını yapan firmalarımızın, savaş nedeniyle tedarik süreçlerinde karşılaştıkları sorunlar ve talep-çözüm önerilerinden oluşan bilgi notunu 3 Haziran 2022 Cuma günü saat 18:00’e kadar DEİK’e (İlgili: Elnur Osmanov, e-posta: eosmanov@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 67) iletmeleri rica olunur.

 

Bilgilerinize sunulur.

 

 

PAYLAŞ